Sensoplastyka® , coś więcej niż „brudne” zajęcia

Sensoplastyka ®  to coraz popularniejsze zajęcia dla dzieci. Wielu rodziców o nie pyta. Wielu też nie do końca wie na czym one polegają, co sprawia, że często są zajęciami zawiedzeni (rodzice, dzieci niekoniecznie). Czym więc są zajęcia Sensoplastyka ®  ? Jakie są ich założenia? Czy są jakieś zasady? Czy w Rybniku można wziąć w nich udział?

Czym są zajęcia Sensoplastyka®  ?

Sensoplastyka®  to marka zajęć rozwojowych dla dzieci. Wykorzystuje metody coachingowe, by wspierać rozwój dziecięcych kompetencji intra oraz interpersonalnych. Dzięki temu wielopłaszczyznowo stymulują one swój organizm, wspierając rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Tyle teorii, która brzmi strasznie skomplikowanie. A praktyka jest bardzo prosta, wręcz banalna! Na zajęciach pozwalamy dziecku nieskrępowanie się bawić bezpiecznymi produktami spożywczymi. Tylko tyle i aż tyle!

W zajęciach Sensoplastyka®  chodzi o to, by w trakcie zajęć maluchy mogły swobodnie i twórczo działać. Swobodnie, a więc bez „dorosłych” instrukcji, wskazań, poleceń. Kreatywnie, a więc bez „dorosłych” pomysłów na zabawy. Właśnie ten „brak interwencji” dorosłego w zabawę często jest źle odczytywany przez rodziców.

Sensoplastyka® to zajęcia ogólnorozwojowe. Często są polecane szczególnie jeśli dzieci mają problemy z integracją sensoryczną. Uwielbiają je rodzice „czyścioszków”, które z zajęć na zajęcia coraz bardziej pozwalają się ubrudzić.

Dzięki mnogości faktur, kolorów i zapachów, stymulujemy wszystkie zmysły – węch, wzrok, dotyk, smak, słuch. Tak, w trakcie sensoplastycznej zabawy jednocześnie stymulowane są wszystkie zmysły. Jest to bardzo ważne dla wciąż rozwijającego się mózgu malucha. Sensoplastyka wspomaga tworzenie się powiązań między neuronami w mózgu. A im będzie ich więcej, tym sprawniej dzieci (w w przyszłości dorośli, którzy z nich wyrosną!) będą funkcjonowały.

Zasady zajęć Sensoplastyka

Podstawową zasadą zajęć jest… brak określonych reguł! Tu nie ma scenariusza, prowadzący (i rodzice/opiekunowie również!) nie powinien narzucać/pokazywać uczestnikom tego, co mają robić. To dzieci decydują co zrobią z przygotowanymi materiałami, które z nich wykorzystają, połączą itp. Prowadzący jest po to, by czuwać nad bezpieczeństwem uczestników zajęć.
Zajęcia opierają się jednak na kilku podstawowych zasadach. Przestrzeń musi być odpowiednio przygotowana – ma być swobodnie i bezpiecznie. Wszystkie materiały, których używamy na zajęciach są spożywcze, jadalne. W zajęciach biorą udział nawet maluszki, a wiadomo, że one wszystko wkładają do buzi. Tu mogą 😉 Wspieramy samodzielność dzieci i ich decyzyjność – to one decydują co robią na zajęciach, jak długo to robią i w jakiej kolejności. Sami zobaczycie, że miło was zaskoczą.

Sensoplastyka® to zajęcia odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci – wszystkie materiały używane w trakcie swobodnej zabawy są spożywcze, wszystko może trafić do buzi dziecka. Sensoplastyka to bezpieczna, wolna od przeszkód przestrzeń do zabawy, bez stołów, krzeseł i innych przeszkód i „przeszkadzaczy” (w tym fartuszków i innej odzieży ochronnej) i rozpraszaczy (np. sprzecznych poleceń). Sensoplastyka® to samodzielne działania nawet najmłodszych dzieci. W trakcie zajęć Sensoplastyka® rodzic czuwa nad bezpieczeństwem maluszka, dając mu wolność działania, umożliwiając samodzielne podejmowanie decyzji i kreatywne działania. W trakcie zajęć Sensoplastyka® staramy się nie pokazywać dzieciom co mają robić, nie wskazywać im rozwiązań i pomysłów na zabawę. Coachingowe pytania zamiast wydawanych poleceń i pokazywania wyzwalają twórcze i kreatywne działania nawet w najmłodszych niemowlakach. Sensoplastyka® z Klubem Rodzica to jedyne takie zajęcia w Rybniku i okolicach.

Zajęcia Sensoplastyka® – dla kogo?

Dla kogo są zajęcia Sensoplastyka®? Dla każdego! I dla dzieci, i dla rodziców (czasem mam wrażenie, że dorośli bawią się nawet lepiej niż maluchy). Dla mnie dolną granicą wiekową jest 8-9 mcy. Zawsze doradzam, by dzieci na moich zajęciach miały już rozszerzoną dietę (przecież one również wielu rzeczy smakują na zajęciach) oraz stabilnie siedziały. Górna granica wieku? Nie istnieje. Na zajęciach równie dobrze bawią się maluszki, jak i ich starsi koledzy z przedszkola czy pierwszych klas szkoły podstawowej.

Zajęcia Sensoplastyka® w Rybniku

W Rybniku cykliczne zajęcia Sensoplastyka® prowadzone są przez Klub Rodzica. Latem korzystamy z pięknej aury i zajęcia Sensoplastyka® odbywają się w plenerze. Jesienią, zimą i wiosną zapraszamy na prowadzone przez Klub Rodzica zajęcia na sali.

Zajęcia Sensoplatyka® w Rybniku odbywają się w Formini (centrum Rybnika, ul. Chrobrego 25A). W zajęciach uczestniczą dzieci w różnym wieku (od 8-9 miesięcy do kilku lat). O dziwo, to starszaki od maluszków uczą się spontaniczności i kreatywności. Harmonogram zajęć Sensoplastyka® w Rybniku można znaleźć w kalendarzu wydarzeń lub na facebookowej stronie Sensoplastyka Rybnik i okolice. Zapraszamy!

* * *
Latem korzystamy z pięknej aury i zajęcia Sensoplastyka® odbywają się w plenerze! Dzieci się cieszą, bo bardzo często są to wodne zajęcia! Gdy tylko jest pogoda, zapraszamy do Zagrody 3 Siostry w Rybniku-Kamieniu. Tam poza zajęciami, są zwierzątka i inne atrakcje. Zajęcia Sensoplastyka® zamieniają się w prawdziwe letnie SENSOPIKNIKI!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *