Pierwsze buty dziecka – na co zwrócić uwagę

Pierwsze buty dla dziecka – ich zakup spędza sen z powiek niejednej mamie. Jakie powinny być i na co należy zwróć szczególną uwagę? Informacji na ten temat jest pełno. Wiele niestety sprzecznych. A każdy rodzic prędzej czy później stanie przed zakupem pierwszych bucików dla swojej pociechy. Jakie buty wybrać? Przecież w sklepach wybór jest ogromny… Zanim jednak przejdziemy do pierwszych bucików, przyjrzyjmy się stopom naszych maluszków.

Zanim kupisz pierwsze buty – kilka słów o stopie

Stopy naszego malca rozwijają się już od pierwszych jego chwil życia, a nawet wcześniej. Przecież wewnątrzłonowo nasz bobas pracuje już stópkami. Te małe stópki składają się aż z 32 mięśni. I to właśnie my, rodzice, musimy dać możliwość odpowiedniego rozwoju tym mięśniom, nie możemy ograniczyć ruchu dziecka w stopie. Dziecko w czasie swojej spontanicznej aktywności ustawia stopę w różnych pozycjach. Raz stopę trzyma tak, a raz inaczej. I to wszystko w bardzo szybkim tempie się zmienia. My musimy dać stopie dziecka swobodę ruchu, aby ta stopa mogła przybierać różne ustawienia kątowe –  nie możemy stópce przeszkadzać.
Kiedy nasz bobas w pozycji leżenia na pleckach opiera się stópkami o podłoże i zaczyna się nimi odpychać, podnosząc jednocześnie pupę do góry, zaczyna obciążać sobie stópki, a co za tym idzie przygotowuje je do pozycji wyższej. Nasz maluch jest bardzo mądry i sprytny. Dokładnie wie, co i w jakim momencie ma zrobić.
Kolejną rzeczą, jaką my rodzice musimy zapewnić naszemu maluszkowi są różne doznania sensoryczne z powierzchni stóp. Oznacza to, że najlepiej jak nasz bobas będzie jak najwięcej czasu spędzał na bosaka. Zapewni mu to możliwość doznań sensorycznych. Najlepsze więc do
prawidłowego rozwoju stópek naszego dziecka są: swoboda ruchu, różnorodne doświadczenia sensoryczne, obciążanie stópek przez dziecko oraz oczywiście goła stopa. Pozwólmy naszym maluchom chodzić jak najwięcej na bosaka nie tylko w domach, ale również na podwórku: po trawie, czy też piasku.
Pamiętajmy również o tym, aby nie przyspieszać rozwoju naszego bobasa poprzez np. wcześniejsze dawanie go do pozycji wyższej albo jeszcze gorzej – do chodzika. Rozwój dziecka ma być harmonijny i to dziecko samo uzna, kiedy jest gotowe do takiej aktywności. Najpierw nasz malec musi zaktywizować się w pozycji niższej, wzmocnić mięśnie brzucha i dopiero wówczas, gdy będzie miał aktywne centrum, stopniowo będzie przechodził do pozycji wyższych.

Jeśli zaobserwujemy, że nasz maluch jest już w pozycji wyższej – mam tu na myśli stojącej, pięknie chodzi krokiem odstawno-dostawnym przy meblach i innych sprzętach wówczas możemy uznać, że w końcu nadszedł czas na zakup pierwszych bucików. No i tu zazwyczaj mamy dylemat.

Pierwsze buty dla dziecka – jakich unikać

Buciki ze sztywną podeszwą, sztywnym zapiętkiem, za kostkę to już na szczęście prehistoria. Takimi sztywnymi bucikami możemy zrobić dziecku więcej szkody niż pożytku, dlatego że stópka naszego bobaska w takim buciku będzie ustabilizowana – sztywna. Nie będzie miała możliwości swobodnego ruchu oraz nie będzie miała możliwości pracy mięśni oraz więzadeł. Proszę pomyślcie jak nasz maluszek będzie czuł się w takich sztywnych bucikach. No właśnie…. Będzie czuł się tak, jakby miał nóżkę w ortezie. A przecież zadaniem ortezy jest utrzymanie odpowiedniej stabilizacji. Stosujemy je przecież, gdy chcemy unieruchomić stopę. Przy zakupie pierwszych butów dla dziecka nie o to nam chodzi!

Pierwsze buty dziecka, takie ze sztywną podeszwą, zapiętkiem oraz za kostkę nie daję absolutnie żadnej możliwości na pracę mięśni w stopie. Taki bucik nie zapewni możliwości swobody ruchu – a przecież to takie ważne.

Pierwsze buty dla dziecka – jakie kupić?

Pewnie zastanawiacie się więc, jakie te pierwsze buty dla dziecka być powinny. Przede wszystkim giętkie tzn. podeszwa bucika powinna być giętka- sprężysta. Ten bucik musi pracować wraz ze stopą naszego dziecka. Jeśli chwycimy taki bucik do ręki to musi się on wyginać mniej więcej w jednej trzeciej, patrząc na podeszwę od góry. Jest to miejsce, w którym zginają się palce dziecka i w tym miejscu najbardziej pracuje śródstopie. Bucik musi dopasować się w sposób idealny do reakcji równoważnych dziecka oraz do prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała przez dziecko.
Po drugie, pierwsze buty dla dziecka nie muszą być wysokie. Mogą się kończyć poniżej kostki dziecka. Jeśli zaaplikujemy dziecku but wysoki, sztywny i za kostkę, nie dajemy możliwości zginania nóżki dziecka w górę i w dół. Zdarzają się sytuacje, w których musimy kupić buciki zimowe lub jesienne. Pamiętajmy wówczas o tym, jeśli wybieramy cholewkę buta wysoką kończącą się za kostką to musi być ona miękka! Musi dziecko mieć możliwość zginania nóżki.

Kolejną bardzo istotną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszych butów dla dziecka jest to, aby bucik był zaokrąglony z przodu. Zapewni to swobodę ruchu palców w buciku. Bardzo ważny jest również odpowiedni rozmiar. Najlepiej wybrać bucik, który jest
nieco większy niż stopa waszego dziecka. Stopy w czasie chodu się wydłużają, dlatego też kwestia rozmiaru jest istotna – po to, aby bucik nie obcierał dziecka. Warto zwrócić uwagę również na to, aby bucik był wykonany z materiału oddychającego, aby stopa waszego bobasa się w nim nie pociła. Często w bucikach w podeszwie są wykonane dziureczki; po to, aby zapewnić stopie oddychanie.

* * *
Autorką artykułu jest mgr Katarzyna Czech, fizjoterapeutka dziecięca, teapeutka Bobath, pedagog.

Similar Posts

2 Comments

  1. Każdy rodzic dla swojego dziecka chce wszystkiego co dobre i wyjątkowe, dlatego buciki firmy Emel to najlepsze co możemy podarować dla naszych dzieci. Inwestujemy w zdrowie i prawidłowy rozwój stópek. Emel tworzy buty z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie maluszków. Ma aprobatę nie tylko rodziców, ale także fizjoterapeutów i lekarzy ortopedów. Buty zostały wielokrotnie nagrodzone, posiadają różne certyfikaty oraz tak ważny Znak Zdrowej Stopy. Na http://www.wesolebuciki.pl ogromny wybór Emeli i zawsze darmowa dostawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *