Jak długo można nosić dziecko w chuście

Jak długo można nosić dziecko w chuście? Chyba to pytanie najczęściej pada z ust świeżo upieczonych noszących rodziców. Można je interpretować na dwa sposoby. Po pierwsze, jak długo czyli ile czasu (minut, godzin?) jednorazowo dziecko może przebywać w chuście. Po drugie, jak długo czyli do jakiego wieku można dzieci w chustach (a potem nosidłach) nosić.

Jak długo nosić – czas

Czy kilka godzin w chuście w ciągu dnia to nie za długo? Ile minut (a może godzin) jednorazowo można nosić malucha? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma ściśle określonej cezury, zgodnie z którą można powiedzieć, że godzina w chuście jest dopuszczalna, a dwie już nie. Wg mnie należy po prostu pamiętać o umiarze. Nawet najwięksi entuzjaści noszenia w chustach muszą po prostu pamiętać, że dla dziecka bardzo ważna jest różnorodność. Noszenie tworzy więź z rodzicem, sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, ale maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje również przebywania na podłożu (i nie mam tu na myśli tylko łóżeczka czy kanapy, ale też matę i podłogę). W chuście maluchy się wyciszają, uspokajają, często śpią. Poza nią ćwiczą swoje mięśnie (by utrzymywać główkę, pełzać, raczkować, siadać, w końcu chodzić), koordynację ruchową itd. Jak długo więc nosić, by nie zaburzyć zrównoważonego rozwoju dziecka? Moją odpowiedzią zazwyczaj jest nic nie mówiące stwierdzenie „to zależy”. To zależy od potrzeb dziecka i rodzica. Są dzieci, które potrzebują mniej lub więcej noszenia (bo to, że każde dziecko noszenia potrzebuje jest oczywiste). Są rodzice prowadzący mniej lub bardziej wymagający noszenia tryb życia. Są dni, w trakcie których nosimy w chuście dużo, bo np. jesteśmy na wycieczce w górach, załatwiamy sprawy w urzędach lub maluch ma gorączkę czy skok rozwojowy. Są i dni, gdy nie nosimy w ogóle, bo dziecko jest dłużej niż zazwyczaj w wózku albo coś zajmuje je na tyle, że wkładanie do chusty nie jest potrzebne. Nie można powiedzieć, że 2 godziny dziennie w chuście jest w porządku, a 2 godziny 10 minut to już za dużo. Uważam, że najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek.

Jak długo nosić – wiek dziecka

Jak długo można nosić dziecko w chuście czy nosidle? Czy dwulatek może być noszony? A… czterolatek? Do jakiego wieku można nosić dzieci? Odpowiedź znowu jest taka sama, „to zależy”. Są dzieci, które bardzo szybko się usamodzielniają i chusta/nosidło odchodzą w kąt. Są sytuacje, w których nosi się dzieci, które od dawna samodzielnie się przemieszczają (kto nie był w górach, komu nie zależało na szybkim przemieszczeniu się z punktu A do punktu B niech pierwszy rzuci kamień…). Zdarza się też tak, że w pewnych okresach życia dzieci wręcz nie chcą być noszone, bo mają inne potrzeby. Tak jest, gdy maluch np. uczy się raczkować czy chodzić. Nie w głowie mu wtedy wtulanie się w rodzica, lecz raczej doskonalenie nowych umiejętności i penetrowanie nowych, dotąd nieodkrytych zakątków domu czy podwórka. Zapewniam jednak, że po opanowaniu nowych umiejętności dzieci znowu zatęsknią za noszeniem. Sama właśnie to przerabiam 🙂
W pytaniu o to jak długo można nosić dziecko zawsze zwracam uwagę na „drugie dno”. Po pierwsze, nosimy dopóki dziecko tego chce. Po drugie jednak pamiętajmy i o własnym komforcie i zdrowiu. Nośmy do czasu, gdy dziecko nie obciąża zanadto naszego kręgosłupa. Czy nosić więc 4-, 5-, 6-latka (albo inaczej – dziecko 15-, 20-, 25-kilowe?)? Jeśli jest taka konieczność, a dziecko zgadza się na noszenie to oczywiście można. Wszystko jednak zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. Takie duże dzieci są już świetnymi piechurami. Ale też pieszczochami, którym od czasu do czasu można zrobić przyjemność „wrzucając” je na plecy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *