Jak długo można nosić dziecko w chuście
Jak długo można nosić dziecko w chuście? Chyba to pytanie najczęściej pada z ust świeżo upieczonych noszących rodziców. Można je interpretować na dwa sposoby. Po pierwsze, jak długo czyli ile czasu (minut, godzin?) jednorazowo dziecko może przebywać w chuście. Po drugie, jak długo czyli do jakiego wieku można dzieci w chustach (a potem nosidłach) nosić.
Jak długo nosić – czas
Czy kilka godzin w chuście w ciągu dnia to nie za długo? Ile minut (a może godzin) jednorazowo można nosić malucha? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma ściśle określonej cezury, zgodnie z którą można powiedzieć, że godzina w chuście jest dopuszczalna, a dwie już nie. Wg mnie należy po prostu pamiętać o umiarze. Nawet najwięksi entuzjaści noszenia w chustach muszą po prostu pamiętać, że dla dziecka bardzo ważna jest różnorodność. Noszenie tworzy więź z rodzicem, sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, ale maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje również przebywania na podłożu (i nie mam tu na myśli tylko łóżeczka czy kanapy, ale też matę i podłogę). W chuście maluchy się wyciszają, uspokajają, często śpią. Poza nią ćwiczą swoje mięśnie (by utrzymywać główkę, pełzać, raczkować, siadać, w końcu chodzić), koordynację ruchową itd. Jak długo więc nosić, by nie zaburzyć zrównoważonego rozwoju dziecka? Moją odpowiedzią zazwyczaj jest nic nie mówiące stwierdzenie „to zależy”. To zależy od potrzeb dziecka i rodzica. Są dzieci, które potrzebują mniej lub więcej noszenia (bo to, że każde dziecko noszenia potrzebuje jest oczywiste). Są rodzice prowadzący mniej lub bardziej wymagający noszenia tryb życia. Są dni, w trakcie których nosimy w chuście dużo, bo np. jesteśmy na wycieczce w górach, załatwiamy sprawy w urzędach lub maluch ma gorączkę czy skok rozwojowy. Są i dni, gdy nie nosimy w ogóle, bo dziecko jest dłużej niż zazwyczaj w wózku albo coś zajmuje je na tyle, że wkładanie do chusty nie jest potrzebne. Nie można powiedzieć, że 2 godziny dziennie w chuście jest w porządku, a 2 godziny 10 minut to już za dużo. Uważam, że najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek.
Jak długo nosić – wiek dziecka
Jak długo można nosić dziecko w chuście czy nosidle? Czy dwulatek może być noszony? A… czterolatek? Do jakiego wieku można nosić dzieci? Odpowiedź znowu jest taka sama, „to zależy”. Są dzieci, które bardzo szybko się usamodzielniają i chusta/nosidło odchodzą w kąt. Są sytuacje, w których nosi się dzieci, które od dawna samodzielnie się przemieszczają (kto nie był w górach, komu nie zależało na szybkim przemieszczeniu się z punktu A do punktu B niech pierwszy rzuci kamień…). Zdarza się też tak, że w pewnych okresach życia dzieci wręcz nie chcą być noszone, bo mają inne potrzeby. Tak jest, gdy maluch np. uczy się raczkować czy chodzić. Nie w głowie mu wtedy wtulanie się w rodzica, lecz raczej doskonalenie nowych umiejętności i penetrowanie nowych, dotąd nieodkrytych zakątków domu czy podwórka. Zapewniam jednak, że po opanowaniu nowych umiejętności dzieci znowu zatęsknią za noszeniem. Sama właśnie to przerabiam 🙂
W pytaniu o to jak długo można nosić dziecko zawsze zwracam uwagę na „drugie dno”. Po pierwsze, nosimy dopóki dziecko tego chce. Po drugie jednak pamiętajmy i o własnym komforcie i zdrowiu. Nośmy do czasu, gdy dziecko nie obciąża zanadto naszego kręgosłupa. Czy nosić więc 4-, 5-, 6-latka (albo inaczej – dziecko 15-, 20-, 25-kilowe?)? Jeśli jest taka konieczność, a dziecko zgadza się na noszenie to oczywiście można. Wszystko jednak zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. Takie duże dzieci są już świetnymi piechurami. Ale też pieszczochami, którym od czasu do czasu można zrobić przyjemność „wrzucając” je na plecy.