Klub Rodzica w Rybniku

Przesypywanki – zajęcia dla dzieci powyżej 1 roku życia w Rybniku

Przesypywanki, początkowo pomyślane jako sucha Sensoplastyka® to jedyne takie zajęcia dla małych dzieci w Rybniku. Dziś, po kilku miesiącach prowadzenia przesypywanek wiem, że to zdecydowanie coś więcej. Przesypywanki to zajęcia bardziej akceptowane przez rodziców i część dzieci „czyścioszków” niż tradycyjna „brudna” Sensoplastyka®. Tym razem bawimy się znów produktami spożywczymi, ale sypkimi – ziarnami, kaszami, makaronami, ryżem itp. Dodaję też bezpieczne elementy aranżujące sceny, by zajęcia były bardziej angażujące i edukacyjne. Zajęcia są kolorowe, cudownie dzieci wyciszają, a przy okazji pomagają w ćwiczeniu małej motoryki, czucia głębokiego, współpracy i przebywania w grupie. Starszaki mają okazję nie tylko przesypywać, ale też liczyć, klasyfikować, tworzyć zbiory itd. Przesypywanki rekomenduję dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Górnej granicy brak 🙂

Przesypywanki to wyciszające zajęcia, w trakcie których twórczo wykorzystujemy sypkie produkty spożywcze – kolorowe (farbowane barwnikami spożywczymi) ziarna (ciecierzyca, groch, kukurydza, fasole itp.), surowe makarony, ryż oraz bezpieczne figurki, drewniane zabawki czy przedmioty codziennego użytku. W trakcie niemal godzinnych spotkań dzieci świetnie się bawią (przesypują, nawlekają, przekładają, mieszają i kategoryzują), licząc czy kategoryzując przedmioty. Wchodzą ze sobą w interakcje, bawiąc się manualnie, sensorycznie i swobodnie, bez gotowych scenariuszy i nakazów.

Co? Przesypywanki
Gdzie? Formini (Chrobrego 25A, Rybnik)
Dla kogo? Dzieci powyżej 1 roku życia
Jak długo? ok. 1 h
Inwestycja: od 55 zł
Korzyści: wielozmysłowa stymulacja dziecka, ćwiczenie małej motoryki, precyzji ruchów, cierpliwości, pierwsze spotkania z myśleniem matematycznym, socjalizacja, nowe znajomości (również dla rodziców :))

Zajęcia sensoryczne dla dzieci w centrum Rybnika

W trakcie Przesypywanek twórczo się bawimy i pobudzamy zmysły maluchów – przede wszystkim dotyk, wzrok, czucie głębokie. Dzięki wykorzystywanym narzędziom (lejki, pęsety, różnej wielkości pojemniczki i miseczki, szczypce, sortery itp.) ćwiczymy małą motorykę i koordycję oko-ręka. Zajęcia odbywają się na dużej przestrzeni w sali w centrum Rybnika, a latem – sensoplastyczną zabawę łączymy z odwiedzinami u zwierzątek, zabawą na placu zabaw i piknikiem w zaprzyjaźnionej z Klubem Rodzica Zagrodzie 3 siostry w dzielnicy Kamień.