Klub Rodzica w Rybniku

sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci w rybniku

Sensoplastyka® – najbrudniejsze zajęcia nie tylko w Rybniku, ale też w okolicy, które przez niczym nieskrępowaną zabawę pozwalają dzieciom poznawać różne faktury, struktury, konsystencje, smaki i zapachy. Zajęcia są odpowiednie nawet dla maluszków od 8-9 miesiąca życia, bo wszystkie składniki jakich używamy są spożywcze. Zajęcia Sensoplastyka® odbywają się w sali centrum Rybnika lub w plenerze.

Sensoplastyka® to zajęcia ogólnorozwojowe dla maluszków (od 8-9 miesiąca życia, maluch powinien już samodzielnie siadać i mieć choć trochę rozszerzoną dietę) i starszych dzieci (przedszkolaki, dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej). W trakcie zajęć, poprzez stymulację receptorów pobudza się dziecięce zmysły. Maluchy, swobodnie się bawiąc spożywczymi produktami i masami uwalniają twórczą energię poprzez brudzenie się, chlapanie, gniecenie i tworzenie mas, o których dorosłym się nie śniło.

Co? Sensoplastyka ®
Gdzie? Formini (Chrobrego 25A, Rybnik) lub – latem – Zagroda 3 Siostry (Jodłowa 91, Rybnik-Kamień)
Dla kogo? Maluszki od ok. 8-9 miesiąca życia (samodzielnie siadające, z rozszerzoną dietą) do kilku lat (5, 6, a nawet 7 lat)
Jak długo? 1 h (sala), 2 h (plener)
Inwestycja: od 55 zł
Korzyści: kreatywne, otwarte na nowe doświadczenia dziecko

Zajęcia sensoryczne dla maluszków w centrum Rybnika

W trakcie zajęć Sensoplastyka® twórczo brudzimy się i pobudzamy wszystkie zmysły niemowląt i kilkuletnich dzieci przez cały rok. Gdy pogoda nie sprzyja widzimy się na sali w centrum Rybnika (Formini, ul. Chrobrego 25A), natomiast latem sensoplastyczną zabawę łączymy z odwiedzinami u zwierzątek, zabawą na placu zabaw i piknikiem w zaprzyjaźnionej z Klubem Rodzica Zagrodzie 3 siostry (Rybnik-Kamień, ul. Jodłowa 91).

Sensoplastyka® w Rybniku – co to za zajęcia?

Sensoplastyka® to zajęcia odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci – wszystkie materiały używane w trakcie swobodnej zabawy są spożywcze, wszystko może trafić do buzi dziecka. Nasze zajęcia to bezpieczna, wolna od przeszkód przestrzeń do zabawy, bez stołów, krzeseł, „przeszkadzaczy” (np. fartuszków i odzieży ochronnej) i rozpraszaczy (np. sprzecznych poleceń).

Sensoplastyka® to samodzielne działania nawet najmłodszych dzieci. W trakcie zajęć Sensoplastyka® rodzic czuwa nad bezpieczeństwem maluszka, dając mu wolność działania, umożliwiając samodzielne podejmowanie decyzji i kreatywne działania. Staramy się nie pokazywać dzieciom co mają robić, nie wskazywać im rozwiązań i pomysłów na zabawę. Coachingowe pytania zamiast wydawanych poleceń i pokazywania wyzwalają twórcze i kreatywne działania nawet w najmłodszych niemowlakach. Sensoplastyka® z Klubem Rodzica to jedyne takie zajęcia w Rybniku i okolicach. Świetnie odnajdują się na nich i niemowlaki (siedzące i z rozszerzaną już dietą), jak i starsze, kilkuletnie już dzieci.

Sensoplastyka® w Rybniku – jak się przygotować do zajęć

Nie ukrywamy, że Sensoplastyka® to naprawdę brudne zajęcia. Najważniejsze jest, by w ich trakcie pozwolić dziecku swobodnie działać – nie hamować, nie ograniczać niewygodnymi czy „ładnymi” ubrankami. Proszę, by dzieci na zajęciach miały na sobie ubrania robocze, takie, których „nie będzie szkoda”, gdy się pobrudzą czy pofarbują od użytych w trakcie zabawy barwników (są spożywcze, ale czasem brudzą). Nie dajemy maluchom odzieży ochronnej (np. fartuszka). Najlepiej jest bawić się boso, wtedy dzieci mają jeszcze więcej sensorycznych wrażeń.

Ważne! Warto zabrać zmienne ubranie (co najmniej skarpetki) i dla rodzica. Przebranie się i wstępne umycie jest łatwiejsze jeśli zabierzecie swój ręcznik. Klub Rodzica zapewnia wodę, mokre chusteczki i ręczniki jednorazowe.

Zobacz też nasz blogowy artykuł o zajęciach Sensoplastyka®.