Kavka 2024
| |

Nosidło Kavka 2024 – czym różni się od poprzednich modeli nosidełek

Kavka Multi Age i Handy 2024 to nowe, ulepszone nosidła ergonomiczne jednego z najbardziej znanych polskich producentów. Czym różnią się od znanych od lat modeli Multi Age i Handy? Czy są lepsze od swoich poprzedników? 

Od kiedy tylko pracuję z nosidełkami (a kilka dobrych lat to już jest) Kavka była jedną z moich ulubionych firm. W nosidle klamrowym Kavka Multi Age nosiłam swoje dzieci. Od lat Kavki są lubiane i bardzo często kupowane/wypożyczane. W trakcie przymiarek nosidełkowych w Klubie Rodzica rodzice często pytają właśnie o tą konkretną markę. Wydawało się, że tych dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach nosidełek nie trzeba poprawiać. Dobrze układały się w nich i maluszki, i starszaki. Rodzicom było wygodnie, a regulacja (szczególnie w modelu Multi Age) była intuicyjna. A jednak… 

Kavka 2024 – co się zmieniło?

Zmiany w nosidełkach Kavka wprowadzone pod koniec 2023 dotyczyły przede wszystkim budowy pasa biodrowego i sposobu zapinania pasów naramiennych. Wprowadzono je po to, by móc w nosidłach Multi Age i Handy nosić już maluszki o rozmiarach ubrań 56/62. Co zrobiono, by to się udało?

Zmiany w nosidełku Kavka Multi Age

Kavka Multi Age to nosidełko klamrowe, regulowane (czyli rosnące z dzieckiem) do rozmiaru 98/104. W swojej pierwotnej, znanej od lat wersji nadawało się do noszenia maluszków mniej więcej od rozmiaru ubranek 68. Mniejsze, bardzo jeszcze drobne dzieci miały często sporo luzu przy szyjce (a więc kręgosłup nie był należycie podtrzymany, a główka mogła “latać”). Zdarzało się też, że nóżki takiego malucha nieco odstawały od pasa biodrowego, co sprawiało, że pozycja pozostawiała sporo do życzenia. Teraz już tak nie jest! Dlaczego?

Jak poprawiono nosidło Kavka Multi Age 2024?

Przede wszystkim zmieniono budowę pasa biodrowego. W nosidle Kavka 2024 jest on o 2 mm cieńszy niż w poprzedniej wersji. Dzięki zastosowaniu innego wypełniania nadal jest dośc sztywny i dobrze odciąża plecy rodzica, ale nie wpływa na odchylanie się nóżek noszonego dziecka, nawet tego najmniejszego. 

Poprawiono również sposób regulacji panelu na szerokość. Nadal ustawia się ją, regulując materiał za pomocą rzepu po wewnętrznej części pasa biodrowego. Obecnie jednak przy dużym zwężeniu materiału jego nadmiar nie marszczy się, tylko układa “na zakładkę”. Dzięki temu materiał jest ładniej ułożony na pupie dziecka, dużo lepiej podpierając pozycję, nawet maluszka. 

Zmieniło się też umiejscowienie przelotki, czyli sprzączki umożliwiającej przepięcie pasów naramiennych pod nóżkami. W Kavka Multi Age 2024 jest ona wpięta w pasek regulujący szerokość panelu. Dzięki temu, zapięte z jej pomocą pasy naramienne dają lepszą niż dotychczas stabilizację boczną. Panel nosidełka lepiej otula najmłodsze noszone w nosidełku niemowlęta i dobrze utrzymuje ich pozycję. Producent zaleca używanie przelotki do 3 miesiąca życia. Później, gdy jest już niepotrzebna, chowa się ją w pasie biodrowym (można ją też w ogóle odczepić od nosidła). 

By jeszcze bardziej zadbać o pozycję maluszków (niemowlęta o rozmiarze 56/62) rodzic może do nosidęłka Kavka Multi Age opcjonalnie dokupić tzw. head support, czyli dodatkowe wsparcie dla główki. To materiał wpinany w miejsce kapturka nosidła, wypełniający okolice karku. Dzięki jego zastosowaniu nawet noworodek nie powinien się w nosidle Kavka 2024 zapadać. 

Zmiany w nosidełkach Kavka Handy

Zmiany jakich dokonano w konstrukcji pasa biodrowego Kavki Multi Age zastosowano również w modelu Handy. Pas biodrowy tego chustonosidełka również zyskał nowe wypełnienie, dzięki któremu nie powinien się “łamać” (czasem, szczególnie gdy panel był nienajlepiej wyregulowany materiał pasa się odkształcał). Jego regulacja również została poprawiona i teraz naprawdę ładnie w Handy układają się nawet noworodki o rozmiarze 56 (wcześniej, pomimo opisów na stronie producenta, nie do końca się to udawało). 

Kavka 2024 – nowy design

Poza zmianami konstrukcyjnymi, Kavka 2024 to również nowe wzory i materiały. Wprowadzono tkaniny o splocie diagonalnym. Jest on mocniejszy i nieco sztywniejszy niż splot żakardowy, co dobrze wpływa na pozycję najmniejszych noszonych w nosidle ergonomicznym, często jeszcze dość wiotkich, dzieci. Zwarta tkanina faktycznie daje stabilne podparcie i wydaje się bardzo nośna (przyznaję, że na razie “testowałam” ją tylko na maluszkach). Poza nowym typem materiału nadal są oczywiście nosidełka Kavka szyte z żakardu bawełnianego i bawełnianego z domieszką bambusa oraz modele lniane. 

Chyba ostatnią nowością jest magnetyczna klamra przy chest belcie, czyli małym paseczku łączącym pasy naramienne. Do tej pory można było wybrać wersję z normalną lub magnetyczną klamerką, obecnie wszystkie nosidełka mają tą drugą. Zakładanie nosidełka klamrowego Kavka powinno być jeszcze łatwiejsze. 

Kavka 2024 – po co te zmiany?

Po co zmieniać dobre nosidełka? Żeby były jeszcze lepsze! W przypadku nosidełek ergonomicznych owo lepsze bardzo często jest równoznaczne z szybszym początkiem bezpiecznego noszenia. Faktycznie, dzięki najnowszym zmianom, zarówno w modelu Multi Age, jak i Handy można dobrze spozycjonować jeszcze młodsze niż dotychczas, drobniejsze niemowlęta. W Kavka 2024 dobry doradca noszenia pięknie ułoży nawet maluszki noszące ubranka 56/62. Może się okazać, że rodzic będzie miał te nosidełka już dla noworodka. Czy to dobrze? Czy tak małe niemowlę na dłuższą metę będzie w nosidle należycie podparte i bezpieczne? Cóż… jak zwykle wszystko zależy… 

Czy w nosidle nosi się tylko siadające dzieci?

Jako doradca noszenia wolałabym żeby noworodki i najmłodsze niemowlęta były najpierw noszone w chuście, szczególnie jeśli rodzice myślą o długich spacerach czy drzemkach maluszków. Wkładając tak małe dzieci do nosidełka, by zejść z nimi bez schodów (od takiej sytuacji, czyli mieszkania na 3 piętrze bez windy, zaczęła się moja przygoda z noszeniem) czy zaprowadzić do przedszkola starszaka oczywiście nie zrobimy im krzywdy. Jednak z doświadczenia wiem, że często takie krótkie noszenie jest tak przyjemne, że jego czas bardzo się wydłuża. Z dobrze zawiązaną (!) chustą to nie problem. 

Gdy niemowlę zaczyna panować nad główką, nie jest już takie wiotkie i nieco podrośnie (a więc bardziej wypełnia sobą panel nosidełka), nie mówię nosidełkom nie. Czas na jasny podział, że dopóki dziecko nie siada nosimy w chustach, a gdy usiądzie to możemy przejść na nosidełka jest już dawno za nami. Wolę jednak, by nosidła do noszenia, podobnie jak w przypadku chustonoszenia, były dobierane z doradcą noszenia. Nasza wiedza naprawdę jest nie do przecenienia. Myślę, że praktycznie każdy wychodzący z Klubu Rodzica z nosidłem rodzic to potwierdzi. 

Czy nosidło Kavka 2024 będzie odpowiednia dla twojego dziecka?

Niezależnie w jakim wieku chcesz zacząć nosić swoje dziecko w nosidełku, dobrze dobrać je z doradcą noszenia. W przypadku maluszków, które jeszcze nie trzymają główki, drobnych niemowląt lub dzieci będących pod opieką fizjoterapeutów to wręcz wskazane. Podczas przymiarek nosidełkowych w Klubie Rodzica przymierzysz nie tylko nosidełka Kavka, ale też modele innych czołowych firm nosidełkowych. Pamiętaj! Pracuję stacjonarnie w Rybniku i on line!

Dowiedz się więcej o mierzeniu nosideł. Zobacz jakie nosidełka do noszenia dzieci można u mnie przymierzyć, wypożyczyć i kupić. 

* dziękuję firmie Kavka za nosidełko przesłane do recenzji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *