|

Nosidło turystyczne (stelażowe) czy ergonomiczne – z którym wygodniej iść z dzieckiem w góry?

Marzysz o górskich wycieczkach z dzieckiem, ale boisz się, że bez odpowiedniego sprzętu możesz sobie nie poradzić? Nosidła sprawiają, że wiele górskich szczytów jest dostępna nawet dla rodzin z małymi dziećmi. Od kiedy jednak można nosić niemowlęta w nosidle turystycznym? Czy nosidełko ergonomiczne na górskim szlaku też jest dobrym pomysłem? Jakie nosidło jest najlepsze w góry – nosidełko ergonomiczne czy stelażowe?

Najmłodsze dzieci nawet w górach można wygodnie nosić w chustach tkanych. To jeden z częstszych powodów wiosenno-letnich konsultacji chustowych w Klubie Rodzica w Rybniku (tak, zawsze pytam skąd pomysł na noszenie w chuście, a chęć górskich wędrówek pojawia się równie często jak konieczność odprowadzenia starszego dziecka do przedszkola czy żłobka). Jednak gdy maluszek ma już kilka miesięcy zdecydowana większość rodziców wybiera różnego rodzaju nosidła. Nawet jeśli w domu niemowlak jest nadal chustowany, w górach nosidełka dla dzieci są po prostu praktyczniejsze. Przede wszystkim szybsze i łatwiejsze do założenia. Są też – w mniemaniu naprawdę ogromnej części rodziców, z którymi się spotykam – pewniejsze i stabilniejsze niż chusty. Dlatego dziś zajmiemy się właśnie nosidełkami na górskie trasy, chusty tym razem pozostawiając na boku.

Najlepsze nosidełko na górskie wycieczki

Jakie więc jest najlepsze nosidło na górskie wycieczki z dzieckiem? Najczęściej rodzice pojawiający się w wypożyczalni nosideł Klubu Rodzica w Rybniku pytają o nosidełka turystyczne (stelażowe). Skoro wycieczka ma być w góry to i nosidło górskie powinno się nabyć lub (częściej) wypożyczyć. No właśnie niekoniecznie!

Nosidło turystyczne ze stelażem

Warto wiedzieć, że by być noszonym w nosidle górskim, dziecko powinno już chodzić! Tak, w nosidełku turystycznym maluch nie tylko sam siedzi (tu ważne jest podtrzymanie jego nóżek specjalnymi strzemionami, które są częścią nosidła górskiego), ale też działa na niego mnóstwo sił, z którymi musi on sobie umieć poradzić. Podczas noszenia w nosidle stelażowym dziecko czuje nie tylko bujanie, ale też czasem wstrząsy, na które fizycznie, rozwojowo musi po prostu być przygotowane. Najlepiej, żeby rozwój jego układu kostnego był już zakończony (a więc maluch powinien chodzić).

Jeśli więc na trasę chcecie wziąć nosidło górskie, warto to zrobić gdy dziecko jest już na nie po prostu rozwojowo gotowe. Wg mnie jest to świetne rozwiązanie dla 1,5-, 2- czy 3-letnich dzieci. Właśnie rodzice z takimi maluchami najczęściej w wypożyczalni Klubu Rodzica w Rybniku można wynająć nosidło turystyczne Deuter Kid Komfort 3.

Nosidełko ergonomiczne do noszenia dziecka

Tzw. ergonomiki są pierwszym rodzajem nosidełek do noszenia dzieci, z których można na co dzień korzystać już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jako doradca noszenia wolałabym żeby szczególnie te najmłodsze niemowlaki noszone były tylko w chustach, jednak zdaję sobie sprawę, że dla wielu rodziców jest to trudne/niewygodne/nieakceptowalne/stresujące, szczególnie poza domem. Na szczęście coraz więcej nosidełek ma taką konstrukcję i regulację panelu, że świetnie sprawdzają się i w przypadku noszenia maluszków, którym daleko jeszcze do pozycji siedzącej. Ważne jednak, by takie pierwsze nosidełko do noszenia niemowlaka dobrze wybrać.

W Klubie Rodzica w Rybniku mam mnóstwo różnych rodzajów nosideł – modele klamrowe, wiązane i hybrydowe (czyli takie łączące zalety chust i nosidełek tzw. chustonosidła). Mam je po to, by rodzice mogli do woli przymierzać i wybrać ten model, który faktycznie jest najlepszy dla nich i ich dziecka. Przymiarki nosidełkowe są po to, by wybrać najlepszą opcję (często zupełnie inną niż ta, o której rodzice myślą, przychodząc na spotkanie!). Polecam je wszystkim rodzicom, a już obowiązkowo tym, którzy w nosidełku chcą nosić jeszcze niesiedzące dziecko. Po takim mierzeniu nosideł często okazuje się, że nawet dla kilkulatków wygodniej jest zabrać na górski szlak nosidło ergonomiczne toddler czy preschool. Wielu rodziców przekonuje się też, że w nosidełkach miękkich dziecku jest równie wygodnie jak w nosidle turystycznym. A plecy dorosłego są dużo mniej obciążone.

Nosidło górskie czy ergonomiczne – które lepsze dla malucha, a które dla kilkulatka?

To jakie nosidło warto zabrać na górskie wycieczki w dużej mierze zależy od wieku dziecka oraz tego czy maluch już chodzi (i ile trasy pokonuje na własnych nogach).

Nosidełko w góry dla małego (niesiedzącego) dziecka

Dopóki dziecko nie zaczyna samodzielnie i stabilnie chodzić korzystniejsze dla niego jest zaopatrzenie się w nosidełko ergonomiczne.

Im mniejszy maluch, tym bardziej życzliwym okiem warto patrzeć na nosidełka wiązane czy hybrydowe, które pozwalają zachować naturalną pozycję niesiedzącemu jeszcze dziecku. Są też bardzo wygodne dla samych rodziców, bo ich pasy naramienne spod ich pachy biegną od razu pod nóżki dziecka. Wielu z moich klientów z przymiarek nosidełkowych wychodzi właśnie z chustonosidłami, choć przed spotkaniem nawet o nich nie myśleli.

Nosidełko ergonomiczne do noszenia siadającego dziecka

Standardowej wielkości nosidła ergonomiczne wystarczają do noszenia dzieci do rozmiaru ubranek 98/104, czyli mniej więcej do 3 roku życia (te dla najmłodszych dzieci mogą być nieco mniejsze, do ok. 2 roku życia). Gdy dziecko już siada, wybór nosideł jest ogromny, tym bardziej żeby się nie pogubić w trakcie zakupów warto przymierzać różne modele nosideł miękkich. Siedzące dzieci można nosić na brzuchu (przodem do rodzica) lub na plecach (w górach szczególnie polecam, to wygodniejsza i dużo bezpieczniejsza opcja). Im starsze niemowlaki, tym więcej rodziców myśli o nosidełkach turystycznych. Warto się jednak wstrzymać z ich wyborem do czasu, gdy dziecko już zaczyna chodzić. Wtedy do wyboru są już wszystkie rodzaje zdrowych nosideł. I znowu zaczynają się dylematy.

Dla chodzącego dziecka – nosidełko ergonomiczne czy górskie?

Wiele maluszków po tym jak już stabilnie chodzi zaczyna też samodzielnie dreptać po górskich szlakach. Jeśli wybierzecie łatwą, niezbyt długą i wymagającą trasę, jest wielce prawdopodobne, że część drogi dziecko przejdzie samo. Resztę może wygodnie spędzić w nosidełku, zarówno ergonomicznym (niesione z przodu lub na plecach), jak i górskim. Z tym że modele ergonomiczne ważą ułamek tego co nosidło turystyczne, które cały czas rodzic ma na plecach.
Jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, całą górską trasę będzie niesione w nosidle. Dzieci niesiedzące powinny być wygodnie ułożone na brzuchu opiekuna (zawsze przodem do dorosłego, a więc brzuchem do brzucha!). W ich przypadku nosidełka turystyczne nie są polecane, takie maluszki nie mają w nich odpowiedniej stabilizacji. Po prostu, noszenie niesiedzących dzieci w nosidełku stelażowym nie jest dla nich ani zdrowe, ani bezpieczne.

Nosidełko w góry dla kilkulatka

Rodzice kilkuletnich piechurów najczęściej wyposażają się w nosidła stelażowe. Szczególnie w przypadku dzieci, które samodzielnie pokonują już kilka kilometrów górskich szlaków warto się jednak zastanowić czy wygodniejszym rozwiązaniem nie będzie dla nich duże nosidełko ergonomiczne. To modele toddler czy preschool, w których w powodzeniem można nosić kilkunastokilowe dzieci. Takie nosidła (np. Kavka Multi Age Plus, Keiki Hug Preschool czy Lenny Lamb Preschool) mają wzmocnioną konstrukcję (m. in. bardziej wypełnione pasy naramienne czy szerszy i sztywniejszy pas biodrowy), dzięki której noszenie kilkulatka nadal jest bardzo wygodne. Gdy ten sam starszak samodzielnie idzie, rodzic nie musi mieć na plecach cały czas stelażowej, kilkukilogramowej konstrukcji. Nosidło ergonomiczne, nawet toddlerowe, waży zdecydowanie mniej i można je zwinąć i schować w plecaku/worku. Dla wielu rodziców coraz bardziej samodzielnych piechurów to kusząca opcja.

Wypożycz nosidełko w góry zamiast kupować

Co ważne, nosideł na górskie wyprawy nie trzeba kupować. W Rybniku zarówno modele ergonomiczne jak i nosidełko turystyczne można wypożyczyć w Klubie Rodzica. To bardzo wygodna i tania opcja, którą warto rozważyć szczególnie jeśli wyjścia w góry są sporadyczne albo nie jesteście pewni czy wasze pociechy w nosidełku (nieważne czy górskim, czy ergonomicznym) będą chciały przebywać.

Z czym w te góry?

Podsumowując, jeśli patrzymy na górskie wycieczki z dziećmi z perspektywy różnego rodzaju narzędzi, które wspomagają rodziców, mamy do wyboru chusty, nosidełka ergonomiczne i nosidła górskie. Patrząc pod kątem wieku dziecka, zaczynamy od górskich wędrówek z noworodkiem czy małym niemowlakiem w chuście. Później przychodzi czas na chustonosidła, nosidełka ergonomiczne klamrowe (rozmiar standard, toddler, a nawet preschool), w końcu – nosidła górskie (turystyczne). Wybór z pewnością nie jest łatwy, jednak gwarantuję – jak już w góry z dzieckiem pójdziecie, będziecie zadowoleni!

Similar Posts