Indywidualna konsultacja chustowa – najlepszy sposób nauki noszenia niemowlaka w chuście

Konsultacja chustowa, czyli indywidualne zajęcia z doradcą noszenia to jeden z najpopularniejszych sposobów nauki motania. Jak wygląda takie spotkanie? Dlaczego uważam, że konsultacja chustowa to najlepszy sposób nauki chustonoszenia? Komu ją polecam?

Konsultacja chustowa – co robimy

Nauka chustonoszenia trwa dłużej niż myśli większość rodziców. Standardowa konsultacja, w której bierze udział (najczęściej) mama z maluszkiem trwa 2-2,5 godziny. Jeśli motać uczy się też tata to spotkanie może się przedłużyć nawet do 3 godzin. Dlaczego trwa to tak długo?

W trakcie takich spotkań uczestnicy:
– poznają rodzaje chust,
– otrzymują podstawową dawkę wiedzy o prawidłowej pozycji dziecka w chuście i o tym jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w trakcie noszenia,
– dobierają chustę i rodzaj wiązania odpowiednie dla potrzeb ich i dziecka – po wcześniejszym pokazaniu wiązań przez doradcę noszenia,
– uczą się prawidłowo wiązać, najpierw na profesjonalnej lalce, potem już z maluszkiem (uczymy się jednego z dwóch prezentowanych wiązań, ewentualnie – jeśli rodzice chcą i czas na to pozwala – również chusty kółkowej),
– uzyskują odpowiedzi na swoje pytania (staram się odpowiedzieć na wszystkie).

Często poza stricte chustowymi poruszane są i inne tematy – zdarza się, że mamy mówią o karmieniu piersią, że pokazuję jak prawidłowo podnosić dziecko, polecam znanych mi specjalistów z innych dziedzin (doradcę laktacyjnego, fizjoterapeutę dziecięcego czy uroginekologicznego).

Oczywiście w trakcie spotkania zdarza się (i to bardzo często), że dziecko jest głodne, trzeba je więc nakarmić. Albo przewinąć. Albo uspokoić. Nie należy się przejmować, bo to przecież normalne. Doświadczony doradca noszenia ma takie sytuacje „wpisane” w plan konsultacji chustowej. W trakcie takich przerw w nauce jest czas na pytania, wyjaśnianie zawiłości motania czy dodatkowe informacje np. o tym jak ubrać małego chuściocha czy wykonać zwieńczony sukcesem „transfer” śpiącego dziecka do łóżeczka.

Konsultacja chustowa – dla kogo

Konsultacja chustowa jest oczywiście idealnym sposobem nauki noszenia dla wszystkich, i tych początkujących, i tych już bardziej zaawansowanych. Szczególnie polecam ją jednak rodzicom, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z chustonoszeniem, rodzicom wcześniaków czy high need babies (HNB). Na konsultacji indywidualnej doradca noszenia w pełni skupia się na rodzicu i jego maluszku, to komfort, którego nie ma w trakcie warsztatów.

Konsultacja chustowa – jak się przygotować

Wbrew pozorom do konsultacji rodzice nie muszą się jakoś specjalnie przygotowywać (co innego doradca, ten, na podstawie wywiadu dot. dziecka i rodziców przygotowuje sobie wstępny plan nauki chustonoszenia, m. in. wiązania jakie zamierza zaproponować).

Tak naprawdę, najlepiej jeśli nie oglądają żadnych filmików czy instrukcji (jest ich w internecie bardzo dużo – jedne lepsze, inne gorsze, nie ma sensu „na dzień dobry” oduczać rodziców złych ruchów). Ważne, by byli rozluźnieni (dziecko zawsze wyczuje zdenerwowanie czy strach rodzica, zawsze), pozytywnie nastawieni i… wygodnie ubrani (swobodny strój, bez guzików z przodu czy czepliwych materiałów, które utrudniają dociąganie chusty).

Dobrze, by porą spotkania „trafić” w dobry humor dziecka. Albo zacząć spotkanie w trakcie drzemki. Wyspane, wesołe dziecko i odprężeni rodzice to klucz do udanych konsultacji.

Konsultacja chustowa – gdzie się odbywa

Możliwości są różne. Najczęściej konsultacja chustowa odbywa się w domu lub w specjalnie urządzonym do tego miejscu u doradcy noszenia. Obie lokalizacje mają swoje plusy. W domu jest z pewnością swobodniej, rodzice są „na swoim terenie”, dziecko jest spokojne. U doradcy jest możliwość pokazania większej ilości chust/nosideł/akcesorów, w neutralnym miejscu nic też nie rozprasza rodziców. Dla części mam wyjście z domu na konsultację chustową jest też dodatkową motywacją do „ogarnięcia” się po pierwszych tygodniach z dzieckiem w domu. Ja konsultuję przede wszystkim u siebie, choć zdarza mi się też dojeżdżać.  Zobacz ofertę indywidualnych konsultacji chustowych w Klubie Rodzica w Rybniku.

Nauka chustonoszenia przez internet

Zobacz jak wyglądają konsultacje on line.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *