Rodzaje nosideł. Które lepsze – nosidło wiązane, klamrowe, a może hybryda?

Wybór nosidła jest chyba jeszcze trudniejszy niż wybór pierwszej chusty. Szczególnie jeśli nosisz dziecko w chuście, twoje wymagania związane z nosidłem są z pewnością duże. Nosidło ma być szybszą alternatywą chusty. Powinno jednak równie dobrze podtrzymywać ciało dziecka (pamiętaj, że w nosidle dziecko siedzi, dlatego czekamy z używaniem nosideł do czasu aż maluch nabędzie tą umiejętność). Do tego wygodne dla noszącego i – oczywiście – ładne… Jakie więc są rodzaje nosideł?

Wybór nosidła – jaki rodzaj najlepszy?

Gdy już wiesz jakie są cechy dobrego nosidła (patrz tu), pozostaje już TYLKO wybrać jego rodzaj. Wśród polecanych przez doradców noszenia nosideł ergonomicznych (a więc takich, które mają szeroki i miękki panel) wyróżniamy nosidła wiązane, klamrowe (popularnie zwane właśnie nosidłami ergonomicznymi) i tzw. hybrydy. Wszystkie są bezpiecznymi dla noszącego i noszonego rodzajami nosideł, różnią się tym w jaki sposób je wiążemy/zapinamy.

Rodzaje nosideł – nosidła wiązane

Nosidła wiązane (nazwy są różne – mei tai (MT), fly tai czy wrap tai), uszyte z miękkich materiałów lub chusty. To najbardziej tradycyjne rodzaje wiązań, wywodzące się z państw azjatyckich. Składają się z panelu i pasów – naramiennych i biodrowego. Pasy są długie i wiązane, dzięki czemu nosidła typu MT najlepiej dopasowują się do gabarytów zarówno noszącego, jak i noszonego. Długie pasy sprawiają też, że wiele osób tych nosideł się „boi”. Błąd! Są naprawdę wygodne i proste w zakładaniu. Do tego, jeśli nosi więcej osób o różnych gabarytach, wiąże się je szybciej niż nosidła z klamrami. Nie trzeba niczego regulować tylko zrobić węzeł.

Rodzaje nosideł – nosidła klamrowe

Nosidła klamrowe są najbardziej popularne, potocznie utożsamiane  nosidłami ergonomicznymi (ergo). Są bardzo popularne, bo by je założyć wystarczy raz porządnie je wyregulować i… kliknąć klamrę pasa biodrowego. Proste? Proste. Jest też jednak „gwiazdka”. W przypadku nosideł klamrowych koncówka pasa naramiennego jest wszyta mniej więcej w połowie wysokości panelu. Gdy zbyt mocno zostanie on dociągnięty (zdarza się to szczególnie początkującym noszącym), wpływa na przeprost kręgosłupa w odcinku piersiowym.

Rodzaje nosideł – nosidła hybrydowe

Nosidła hybrydowe są wygodnym połączeniem dwóch wyżej opisanych rodzajów nosideł. Mają pas biodrowy zapinany na klamrę jak nosidło klamrowe i długie pasy naramienne jak nosidła wiązane.  Dzięki temu nosidło jest szybko montowane, ale też świetnie dopasowane do ciała dziecka.

Zdecydowaną przewagą nosideł wiązanych i hybryd nad klamrowymi jest to, że pasy naramienne możemy w nich prowadzić pod nogami dziecka – jego pozycja jest dzięki temu bardziej podobna do pozycji w chuście niż w nosidle klamrowym (podobna, ale nie taka sama). Powoli producenci zaczynają jednak i to rozwiązanie wprowadzać do nosideł klamrowych (np. Kavka, Luna Dream czy Fidella).

Przymierz zanim wybierzesz – mierzenie nosidełek w Rybniku

Najważniejsze jest jednak przymierzenie nosidła. Nie każdy model, nawet ten najbardziej znaczy czy chwalony, jest odpowiedni dla wszystkich. Przecież różnimy się gabarytami, budową ciała, dla różnych osób ważne są różne aspekty noszenia. Nie ma nosidła uniwersalnego, odpowiadającego wszystkim. Dlatego poza przeczytaniem dziesiątek opinii i zobaczeniem setek zdjęć nosideł warto znaleźć stacjonarny sklep czy wypożyczalnię albo – najlepiej – wziąć udział w przymiarkach nosidłowych w Klubie Rodzica w Rybniku, w trakcie których doradca noszenia dobrze dopasuje wam jedno z kilku/kilkunastu modeli, które będą dostępne do przymierzenia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *